RAMARAY (HAKDAN AGUN) KİMDİR?

Türkiye’ye Yoga ve Yaşam Felsefesini tanıştıran Ramaray (Hakdan Agun), yoga ve meditasyon alanında derin bilgi ve 40 yılı aşkın deneyime sahiptir. 1985 yılında, Ankara’da yoga felsefesi (maneviyat) çalışmalarını başlatan Ramaray, 1990’lı yıllarda Türkiye’nin ilk yoga ve meditasyon derneklerinden Yoga Yaşam Bilimi ve Kültür Derneğini (Sri Govinda Math Yoga ve Meditasyon Merkezini, diğer adıyla Ramaray Yoga ve Meditasyon Merkezini) kurmuştur, halen derneğin / merkezin başkanlığını yürütmektedir.

Ramaray, bedenin sırları, zihnin doğası / gücü / mekanizması ve ruhun yapısıyla ilgili derin bilgi ve deneyimini, uygulanabilir özgün tekniklerle cömertçe sunmaya devam etmektedir.

Bhakti Yoga felsefesini dünyaya tanıtma konusunda önemli kişiler arasındadır.
• Jagadguru Sri Kripaluji Maharaj (Jagadguru Kripalu Parishat - JKP)
• Uluslararası Krishna Bilinci Topluluğu (International Society for Krishna Consciousness - ISKCON)
• Sri Chaitanya Saraswat (SCS) Math’a bağlı olarak Bhakti Yoga çalışmalarını yürütmekte olup, Guru’suyla halen irtibat halindedir.

Hatha Yoga alanında, Hindistan’da Shivananda Yoga Aşramında Swami Vishnudevananda denetiminde uzun yıllar eğitim alarak uluslararası birinci seviye uzmanlığa ulaşmıştır.

Meditasyon alanında aldığı özel eğitimlerle zihin gücü yönetimi (mind management) üzerinde ustalaşmıştır.
Kundalini Yoga konusunda dünyanın en iyi birkaç ustasından biri olan Swami Shivom Tirth ve Shiv Mangal Tirth ile birebir uygulamalar yapmış, inisiyasyon almış, Himalaya’daki aşramlarda uzun yıllar eğitim alarak ve meditasyon yaparak Kundalini Şakti’de üst seviyelere gelmiştir.


Merkezimizin kurucusu ve başkanı Ramaray (Hakdan Agun) aynı zamanda bireyler ve kurumlar için kaliteli yaşam danışmanlığı ve sporcular için performans direktörlüğü çalışmalarını yürütmektedir. Detaylı bilgiye ramarayhakdanagun.com adresinden ulaşabilirsiniz. 
tr Turkish