BHAKTİ YOGA
Temmuz 19, 2018
NEFES (PRANAYAMA)
Mayıs 26, 2017

HATHA YOGA

Hatha, “Ha” ve “tha” kelimelerinden oluşur.


“Ha” güneş, “tha” ay anlamına gelir.
“Ha” hareket, “tha” nefestir.
“Ha” sindirim sistemi, “tha” ise solunum sistemidir.
Hatha yoga, hareketleri ve nefesi bir araya getiren bir sistemdir.
Ramaray Yoga Ankara’daki çalışmalarımıza düzenli olarak katılan kişiler, bir süre sonra mükemmel sakinliğe, huzura kavuşmakta, zamanla hatha yoganın anlamı, felsefesi, yararları vb. hakkında derin bilgi sahibi olmaktadırlar.

Hatha Yoganın Beş Temel Prensibi Vardır


1. Prensip - Uygun Gevşeme-Rahatlama-Dinlenme
2. Prensip - Uygun Hareket (Asana)
3. Prensip - Uygun Nefes (Pranayama)
4. Prensip - Uygun Beslenme
5. Prensip- Pozitif Düşünce

Uygun Dinlenme

Günlük hayatta, hatta uykuda bile farkında olmadan sürekli enerji tüketiriz. Zihnimiz ve bedenimiz gün boyu maddi faaliyetlerle, geceleri de uykuda dinlenmek yerine rüya görmekle meşguldür. Bu yüzden zihinsel-fiziksel olarak her zaman yorgun hissederiz. Sabahları genelde yorgun kalkarız, günlük uğraşlarımız için yeterli enerji bulamayız.

Sağlıklı-genç kalmak, sık hastalanmamak, ömrü uzatmak, vücuttaki bütün sistemleri güçlendirmek, hem zihinsel hem de fiziksel enerji düzeyine bağlıdır. Merkezimizdeki seanslarda kişi, gevşemeyi, rahatlamayı, dinlenmeyi, enerjiyle dolmayı öğrenir. Enerjisi yükselir, ruh hali değişir, daha bilinçli, daha huzurlu, daha başarılı, daha mutlu bir yaşam sürer.

Bedeninizi, zihninizi şarj etmeyi öğrenmek ister misiniz?

20 dakikalık gerçek bir dinlenmenin verdiği 4 saatlik uykuya bedel bir zindelik kazanmak isteyenlere yönelik egzersizler RamarayYoga Ankara’da.

İşyerinde veya özel hayatınızda enerjinizi yükselten, yorgunluğunuzu anında yok eden özel zihinsel-fiziksel rahatlama yöntemleriyle canlanın.

Her zaman- her yerde uygulayabileceğiniz rahatlama-dinlenme tekniklerle başarıyı, mutluluğu yakalayın.

«En üstün sanat, ‘‘ rahatlama sanatı’’dır.»
Ramaray

Uygun Hareket (Asana)

YOGA Asana’ları adı verilen yoga egzersizleri, sadece eklemleri-kasları çalıştırmakla kalmayıp özellikle iç organları çalıştırıp güçlendirmektedir. Bilindiği gibi birçok şikâyet, içten kaynaklanır. Bu yüzden YOGA pozisyonları sadece hastalıklara karşı önlem almakla kalmaz, aynı zamanda var olan şikâyetleri zamanla azaltır. Hatta yok eder.
Yoga Asana’ları üç aşamadan oluşur: Pozisyon alma, pozisyonda kalma, pozisyonu bırakma… Asana’nın asıl işlevi, pozisyonda kalma aşamasında gerçekleşir. Kalış süresi uygun nefesle desteklenir, süre uzadıkça pozisyonun sağladığı yarar da artar. Konsantrasyonla yavaş uygulanan bu hareketler dizisi, bedenin çalışmasını sağlayan kasları, lifleri gerer, harekete geçirir, omurgayı esnetir, kan dolaşımını canlandırır, eklemleri yumuşatır, iç organlara masaj yaparak besler, vücudu rahatlatır, yorgunluğu ortadan kaldırır, enerji verir. Sinir sistemi başta olmak üzere tüm sistemleri güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar.

Zihinsel çalışmayı da içeren yoga hareketleri, bedenin değişik bölümlerini çalıştırmayı, dengelemeyi, iyileştirmeyi, yönetmeyi amaçlar. Zihnin etkisi göz ardı edilerek uygulanan fiziksel egzersizlerin etkisi kısa sürelidir. Ramaray Yoga Ankara’daki yoga seansları zihinsel rahatlamayı da içerir.
Beş temel unsurdan (eter, hava, ateş, su, toprak) oluşan bedenimizin devamlılığını sağlamak üzere gerekli olan tüm enerjiyi; yiyeceklerden, havadan, sudan, güneşten, topraktan, yani doğadan alıp kullanırız. Doğadan aldığımız bu enerjinin yarısını; faaliyet, spor ya da hareket yaparak doğaya iade etmemiz şarttır. Bunu yapmadığımızda vücudumuz kilo almaya, bedenimizin bazı bölgeleri zayıflamaya, güç kaybetmeye bunu yanında yıpranmaya başlar. Bütün rahatsızlıkların başlıca nedeni hareketsizliktir.

«Her insan bedeni yürüyen bir mabettir. Çünkü içinde Tanrı’yı taşır.»
Ramaray


Uygun Nefes (Pranayama)

Nefes hayattır!

Prana; hava, su, besin, düşünce, davranış, söz, renk ve müzikte yani bütün eylemlerde, her yerde var olan hayati enerjidir. Yaşamın her türü prana’ya bağlıdır. Vücudun harekete geçmesi ya da herhangi bir eylemin gerçekleşmesi bu güce bağlıdır. Prana’nın titreşimleri sayesinde düşüncelerin zihinde üretilmesi gerçekleşir.
Nefes alma şekli, zihnin durumunu yansıtır. Kızgınlık, heyecan, korku gibi durumlarda nefes kısık, hızlı, düzensizdir. Gevşemiş durumda nefes, hem düzenli hem de doğaldır. Pranayama, bu hayati enerjiyi yönlendirerek zihni kontrol altına almayı sağlar. Akciğerler, havadaki "prana"yı (hayati enerjiyi) vücutta hapseder. Konuşma, düşünme, hareket etme gibi bedenin tüm fonksiyonları "prana" sayesinde gerçekleşir."Prana" yeterince alınmadığında tüm fonksiyonlar yavaşlar. Unutkanlık, öğrenmede güçlük gibi zihinsel problemler ortaya çıkar. İç organlar artık eskisi gibi çalışamaz. Kaslar güç, vücut ise direnç kaybeder. Oysa Ramaray YOGA ANKARA’da öğretilen doğal nefes, doğru nefes, derin nefes alma teknikleriyle bunların hepsi önlenir. Nefes, doğrudan sinir sistemiyle bağlantılı olduğundan kişi, daha sağlıklı, genç-güzel, sakin-huzurlu bir yapıya kavuşur.


Uygun Beslenme

Ne yersek o'yuz!

Ne yazık ki hiç kimse beslenmenin ne kadar önemli olduğu konusunda tam bilgiye sahip değildir. Beslenmeyle söz konusu olan bedene sadece kilo, kalori, protein, yağ, karbonhidrat, mineral sağlamak değildir. Bunun ötesinde içerdiği özle (enerji) besinler, çok zarif (sübtil) bir şekilde zihni şekillendirir. Başka bir deyişle; besinler doğrudan zihninizi etkiler, düşüncelerinizi şekillendirir. Saldırganlık, şiddet, korku, sinirlilik, heyecan, hırs, tutku, endişe, kıskançlık, öfke, alınganlık, negatif düşünce, sevgi, hoşgörü, sabır gibi duygular besinlerinizle doğrudan bağlantılıdır.

Amacımız mutluluk, sağlık, huzur elde etmekse neden daha bilinçli beslenmeyelim ki?Daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Ramaray'ın "Tüm hastalıkların nedeni vücuttaki toksinlerdir! Toksinlerin oluşmasını engellemek için 10 Altın Kural", "Yemek yerken dikkat edilmesi gereken hususlar... Gıda-besin kombinasyonları" adlı yazılarını okuyabilirsiniz

Uygulamalı Ayurvedik Beslenme Danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilir,

Hint Mutfağı uygulamalı seanslarımıza katılabilirsiniz.


Pozitif Düşünce

Genellikle yarısı su dolu bir bardağın sadece dolu olan kısmını görmek, pozitif düşünce olarak algılanır. Fakat gerçek, bu bardağın yarısının da boş olduğudur. Pozitif Düşünce, bu bardağı bütünüyle görebilmektir; yani her şeyi, tüm ikilemleri (aşk-nefret, doğum-ölüm, zenginlik-fakirlik, başarı-başarısızlık, zafer-yenilgi, gençlik-yaşlılık, sağlık-hastalık...) olduğu gibi görmek, kabul edebilmektir. Günlük hayatınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu anlayış Ramaray Yoga Ankara’da verilen bilgi- yöntemler sayesinde gerçekleşir.HATHA YOGANIN FAYDALARI


Fiziksel Yararları:

Zihinsel Yararları:

- Omurgayı esneterek sinir sistemini güçlendirir, hastalıkları önler.
- Kas- eklemleri çalıştırarak, vücuda esneklik kazandırır, masaj etkisi yaratır.
- İç organları- sinir sistemini güçlendirir.
- Kas spazmı, boyun, bel- sırt ağrıları gibi sorunları kökünden çözer.
- Hem sağlıklı aynı zamanda kalıcı şekilde kilo vermeyi sağlar.
- Yorgunluğu, bitkinliği giderir.
- Düzenli uyku alışkanlığı kazandırır.
- Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtarır.
- Güzelleştirir, gençleştirir. Cazibeyi arttırır.
- Doğru nefes almayı öğretir.
- Solunum organlarının düzenli çalışmasını sağlayarak astım, sinüzit, anfizem gibi hastalıkları önler.
- Yeterli oksijen pompalamasını sağlayarak kan dolaşımını düzene sokar; varis- kalp hastalıklarına iyi gelir.
- Sindirim sistemini etkileyerek bağırsak-mide-karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar.
- İyi- düzenli beslenme alışkanlığı kazandırır.
- İç salgı bezlerinin fonksiyonlarını düzenler.
- Cinsel problemlerin çözülmesinde yardımcı olur.

- Saldırganlık, şiddet, korku, sinirlilik, heyecan, hırs, tutku, endişe, kıskançlık, öfke, alınganlık, negatif düşünmek gibi zaafları törpüler.
- Zihni berraklaştırır.
- Farkındalığı arttırır.
- Bastırılmış duyguların yüzeye çıkmasına yardımcı olur.
- Olumlu düşünce/ davranışlara yöneltir.
- Kişilik sorunlarını çözmede yardımcı olur.
- Kişiyi güçlü, huzurlu, güvenli kılar.
- Kişiyi sakinleştirir, sabırlı, hoşgörülü yapar.
- Kişinin kendi potansiyelinin farkına varmasına yardımcı olur.

Manevi Yararları

-Kişiyi özbenliğine kavuşturur.YOGA UZMANLIK PROGRAMI


YOGA BİR BİLİMDİR, YAŞAM BİLİMİDİR… GELİN YAŞAM BİLİMİ UZMANI OLUN.“YOGA UZMANLIK PROGRAMI”NDA yaşam biliminin inceliklerini yoga- meditasyon alanında 40 yıllık engin deneyim sahibi büyük usta RAMARAY’dan öğrenme ayrıcalığını yaşayın.
YOGA, kavuşmak, bağlantı kurmak demektir. İlk kavuşma insanın kendi özüyle kavuşmasıdır. Ama asıl önemlisi kendisiyle kavuştuktan sonra bireyin üst bilinçle kavuşmasıdır. Bir başka deyişle yoga; beden-zihin ve ruh arasındaki dengeyi kurar. “Yoga Uzmanlık Programı”nda yogayı sadece nefes ile hareketlerden oluşan fiziksel- zihinsel rahatlama metotları olarak öğrenmeyeceksiniz. “YOGA UZMANLIK PROGRAMI”NI tamamladığınızda içinizde saklı olan büyük potansiyelin farkına varacaksınız. Aynı zamanda bu potansiyeli açığa çıkarma/ kullanma tekniklerini öğrenmiş olacaksınız. Yogayla deneyimlediğiniz olumlu değişimi hem sevdiklerinize hem de diğer kişilere yaşatmak için sabırsızlanacaksınız. “YOGA UZMANLIK PROGRAMI”NDA öğreneceğiniz teknikleri ister yoga uzmanı olarak diğer kişilere aktarabilir, onların da gerçek benliklerini keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz. İsterseniz de bu teknikleri kendi hayatınızda uygulayarak bedeninize sağlık, hayatınıza huzur, mutluluk, zihninize berraklık, iş yaşantınıza başarı, ilişkilerinize denge ve keyif getirebilirsiniz. Yaşamak herkesin işidir ama güzel yaşamak bir sanattır. YOGA UZMANLIK PROGRAMI size bu sanatın inceliklerini öğretir.


PROGRAMIMIZIN FARKI NEDİR* “Yoga Uzmanlık Programı” Ramaray Hakdan Agun (Sripad Ramaray) önderliğinde verilecektir. Sripad Ramaray 30 yıldan fazladır sayısız uzman yetiştirmiş, Türkiye ve dünyada önemli kurum ve kuruluşlara konuşmacı olarak davet edilmiştir. * Sripad Ramaray, Hindistan’ın en değerli gurularından aldığı (nadir kişilere verilen) özel bilgi ve teknikleri bu programda sizlerle paylaşacaktır.
Türkiye’de başka hiç bir yerde bulamayacağınız bu bilgiler sizi Yaşam Bilimi’nin incelikleri ile buluşturacaktır.

* Sripad Ramaray’ın öğretisi 3 ana konuyu içerir. Bunlar; Tanrı Bilimi, Kendini Tanıma Bilimi ve Zihnin Doğa’sıdır. Tanrı Bilimini içeren derslerde, değişik inanç sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenir. Vedalar yanında diğer kutsal metinler de okunur, açıklanır. Kendini Tanıma Bilimini oluşturan derslerde; beden, zihin, sağlık bilgisi verilir. Hatha yoga ve pranayama uygulanır. Zihnin doğası konulu derslerde meditasyon teknikleri, farkındalık (mindfulness) bilgilerinin yanı sıra zihnin mekanizmasıyla ilgili bilgiler uygulamalı olarak verilir.

* Ramaray Yoga merkezi 1985 yılından beri faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en köklü yoga-meditasyon merkezi olma özelliğine sahip olan merkezimizde uzmanlık programı sonunda yapılacak olan “Doğada Yoga Programı” ile yenilenmenin, gençleşmenin, güzelleşmenin, sağlığın, mutluluğun, coşkunun bunun yanında da enerjiyle dolmanın zevkine varacaksınız. * Sahip olacağınız bu katılım belgesi sadece duvara asacağınız bir belge olmayıp hayatınızın her alanında imkânlar, yetenekler, beceriler katacak, size yepyeni bir görüş, bir duruş kazandıracaktır.

* “Yoga Uzmanlık Programı”nı bitiren katılımcılar program sonrasında da hem Ramaray hem de merkezimizle irtibat içinde olacak, tazeleme programları ile uzmanlığı geliştirici ekstra programlara katılabileceklerdir.

 
 
 
tr Turkish