SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN 10 ÖNEMLİ İPUCU

Her gün düzenli olarak gerektiği şekilde uygulanan diş-dil temizliğini kapsayan ağız sağlığına dikkat etmek, arınmanızın ilk basamağını oluşturmaktadır. Bu küçük ama etkili ipuçlarını uygulayarak bedeninize şifa verebilir, sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

1- Birçok kişi için yumuşak bir diş fırçası en güvenli ve rahat seçimdir. Orta-sert diş fırçaları aslında diş etlerine, diş kökleri ile dişin koruyucu mine tabakasına zarar vermektedir.

2- Diş doktorları fırçanızın ağzınızın her bir bölgesine rahatlıkla ulaşabilmesi için küçük başlı olması gerektiğini söyler. Sapının da elinizde rahatlıkla kavrayabilecek uzunlukta olmasına dikkat edilmelidir.

3- Naylon fırçalar, doğal olanlardan daha yumuşaktır. Bu nedenle diş fırçanızı seçerken, naylon olanları tercih edin.

4- Diş doktorları diş fırçalamanın en az iki dakika olması gerektiğini vurgular. Üç dakika daha da iyidir. (Maalesef birçok kişi bu sürenin altına düşer.)

5- SAĞLIKLI DİŞLER için kuru diş fırçası… Araştırmalara göre, tek bir diş fırçasının barındırdığı mikrop ve bakteri sayısı 10 milyonu geçer. Bunların çoğu tehlike arz etmez, çünkü diş macunları anti-mikrop bileşeni içerir. Mikroplar hayatta kalabilmek için neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle, her kullanımdan sonra diş fırçanızın kuruduğundan emin olun. Aksi taktirde dişlerinizi her fırçaladığınızda fırçanızdaki mikropları tekrar ağzınıza alırsınız.

6- AĞIZ SAĞLIĞI için temiz bir diş fırçası… Diş fırçanızı temiz tutmak için alkole ya da gargara suyuna batırmak iyidir. Başka bir seçenek de 10 saniyeliğine kaynar suya daldırmaktır.

7- Diş fırçanızı her üç ayda bir ya da daha sık yenileyin. Araştırmalara göre yeni bir diş fırçası her zaman daha çok diş plakası temizler.

8- Soğuk algınlığı, grip gibi virütik hastalıklar geçirdikten sonra, diş fırçanızı mutlaka değiştirin. Bu tür rahatsızlıklara neden olan virüsler, diş fırçanızın üzerinde çok uzun bir süre hayatta kalabilir.

9- Genelde diş fırçaları banyoda bulundurulur. Fırçanızı tuvalet çanağına çok yakın bulundurmamaya çalışın (dolap içerisinde bulundurmak daha iyidir), çünkü sifonu her çektiğinizde bakteriler havaya karışmaktadır. Bu, bakterilerin diş fırçanızın üzerine yapışmasını engeller.

10- AĞIZ SAĞLIĞI söz konusu olduğunda dikkat etmemiz gereken ikinci nokta da kullandığınız diş macunudur. Neden dışarıdan satın aldığınız, vücut için zararlı kimyasalları içeren diş macunlarından uzak durup diş macununuzu kendiniz yapmıyorsunuz? Size koku giderici, beyazlatıcı, çok ucuz ama aynı zamanda da çok etkili bir bileşen önermek istiyorum.

SAĞLIKLI DİŞLER için doğal diş macunu tarifi
Malzemeler:
• 1 çay kaşığı soda
• ½ çay kaşığı deniz tuzu (çok iyi öğütülmüş)
• 1 damla nane, portakal, karanfil ya da tarçın yağı
• Birkaç damla su
Tüm bu malzemeleri bir kaşık yardımıyla küçük bir kapta karıştırın. Koyu bir kıvam elde etmelisiniz. Oluşan macun çok akıcı olmamalıdır ki fırça üzerinde kalabilsin. Bu karışımı kullanmak için diş fırçanızı macuna batırın ve dişinizi fırçalayın.

SAĞLIKLI DİŞLERE sahip olmak için bu ipuçlarını hemen uygulamaya başlayın.
tr Turkish