UYKUSUZLUK ÇEKENLER İÇİN 10 ETKİLİ YÖNTEM

Sabahları zinde kalkamadıklarından, kendilerini her zaman yorgun hissettiklerinden, hemen uykuya dalamadıklarından, gece yarısı uyanıp sonrasında ise uyuyamadıklarından şikâyet eden öyle çok kişi var ki… Peki UYKUSUZLUK nasıl giderilir?

1- Doğanın ritmine kulak verin.
Akşamları saat 21.30-22.30 civarlarında ilk uyku sinyallerinin belirmeye başladığını fark ettiniz mi? Bu belirtiler gece yarısı saat 23.00-02.00 arasında tamamen ortadan kaybolur. Bu nedenle, size ilk önerim, yatağa girmek için uygun olan zaman dilimini, yani 21.30-22.30 aralığını kaçırmamanız olacaktır. Doğa, bu saatlerde farklı bir enerji dalgası yayarak vücudunuzda bir yenilenme süreci başlatır, saat 24.00’e kadar bunu sürdürür. (Mevsimlere göre bu saatler değişiklik gösterebilir.) Bu yenilenme süreci sadece uyuyan kişide gerçekleşir. Bu nedenle erken saatte yatmak, beden ve zihin için yararlı olduğu kadar gereklidir.

2- Akşam yemeğini erken saatte bitirin.
Akşam yemeği için ideal saatler yatmadan yaklaşık 3 saat öncesidir. Yatağa girdiğinizde midenizin boş olmasına dikkat edin. Aksi takdirde midedeki şişkinlik kişiye rahatsızlık verir, uykuya dalmayı güçleştirir. Düzenli uyku alışkanlığı elde etmek için akşam yemeğini erken saatte yemek, son derece önemlidir. Yemekle ilgili dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise, akşam yemekleri ile ilgilidir. Akşam yemeklerinizin sindirimi kolay olmasına bunun yanında miktarının fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla yemek yiyen kişi, daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Bununla birlikte UYKUSUZLUK yaşamak istemiyorsanız, çay, kahve, alkol, sigara gibi uyarıcı maddelerden mümkün olduğunca uzak durun.

3- Beden ve zihnin rahatlığını sağlayın.
Yatmadan önce bedeni, özellikle de zihni rahatlatmak, uyku kalitesini arttırmaktadır. Bu nedenle yatağa girmeden önce duş almak, ardından da birkaç yoga hareketi (asana) yapmak uykusuzluğa iyi gelir. Böylece vücudunuzdaki yorgunluğu atıp bedeninizi şarj edersiniz. Peki, yatağa girmeye hazır olmanıza rağmen zihniniz hâlâ günlük problemlerle meşgulse ne yapmalısınız? Bu tip düşüncelerle asla yatağınıza girmeyin. Düşünmek istiyorsanız, bunu oturarak yapın; yani oturun ve düşünün! Asla yatağınızı düşünme eylemleriniz için kullanmayın. Yatak sadece uyuma yeridir. Düşünme yeri değil. Uyumak için yatıp düşüncelerle boğuşmak tıpkı bir yandan arabanın gazına basıp diğer yandan frene basmaya benzer. Böyle bir durumda araba ne hareket eder, ne de durabilir. UYKUSUZLUK çekmek istemiyorsanız, düşüncelerinizi bir kenara bırakmalısınız.

4- Dikkatinizi nefesinize verin.
Zihni durdurmak için önereceğim en etkili yöntem, dikkatin nefese verilmesidir. Yatağınızda sırt üstü uzanın. Dikkatinizi tamamen nefesinize verin. Nefesinizi mırıldanarak boşaltın. Bu mırıldanmanın yarattığı doğal titreşim beden ve zihninizi uyuşturarak rahatlatır. 5-10 dakika bunu uyguladıktan sonra sağ tarafınıza dönerek uykuya geçin.

5- Akşam saatlerindeki faaliyetlerinizi azaltın.
Uyumadan önce fazla faaliyette bulunmamak, uykunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Televizyon seyretmek ya da bilgisayar kullanmak zihni dalgalandırır. Bu nedenle akşam saatlerinde bu gibi faaliyetlerden uzak durmak son derece faydalıdır. Aynı şekilde, yatakta kitap okumak yerine dinlendirici meditatif müzikler dinlemek zihninizi rahatlatıp uykuya hazırlar.

6- Yatmadan önce 1 bardak ılık süt için.

7- Yatak odanızın konforunu artırın.
Yatak odanızın karanlık, aynı zamanda havalandırılmış olmasına özen gösterin. Yatak odanızın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Odanızda, ortamı rahatlatacak yoğun olmayan doğal kokular, yağlar kullanmak yerinde olur.

8- Pijamalarınızın kumaşı çok önemli.
Yatarken kullanacağınız elbiseleriniz de rahat olmalıdır. Özellikle pamuklu kumaşlar tercih edilmesi, size konforlu bir uyku sunar böylece uykusuzluğunuzun giderilmesini sağlar.

9- Yatak odasında hayvan veya bitki bulundurma
Asla kedi, köpek gibi evcil hayvanları yatak odanıza almayın. Ayrıca yatak odanızda canlı bitkiler bulundurmayın.

10- Huzurlu bir uyku için
Tek başınıza uyumak daha huzurlu, bunun yanında da keyiflidir. Evliyseniz, bazı günler yalnız yatmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Uykusuz gecelerin sizden uzak durması dileklerimle…
tr Turkish